nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

Nükhet Eren Kimdir?

 

Hikâye, roman ve şiir yazmaya, İstanbul’un turkuaz rengi denizi ve gri gökyüzü arasında, özgürlük, adalet ve eşitlikten uzak  toplumdaki kadın olma halinin sancılarıyla başladı.
Yazınsal uğraşısı; bütün zaman dilimlerini birbirine karıştırıp, sıradan ve saf insana ait olanı dilin geniş teknesinde yoğurmaktır.

9 Temmuz 1959 tarihinde İstanbul’da doğan Nükhet Eren, İ.Ü. İşletme Fakültesi lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin ardından, Coats Türkiye ve Valeo Dağıtım şirketlerinde Lojistik alanında çalıştı.

Yazdığı öyküler, Saflık Örtüsü adı altında, 2010 yılında yayınlandı. İstanbul Sonatı (Roman) ve Mayıs Falı (Şiir) 2013 yılında Replika yayınları tarafından yaymlandı. Öykü, şiir, söyleşi, tiyatro ve güncel yazıları; Papirüs, Varlık, Mavi Melek, Bir Yaşam, Evrensel, Tanura gibi dergilerde ve Haberakis, Bianet, Mimesis-dergi, Arkitera gibi internet ortamlarında yer almaktadır. BirGün Pazar Gazetesi’nde Osmanlı Edebiyatı üzerine yazıları yayınlanmıştır.

NEYYA- Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi adı altında bir edebiyat grubunu oluşturmuş ve altı yıldır sürdürmektedir. NEYYA kapsamında Hayale Yığılan Şeyler ile Kırk Bin Sözcük Biliyordum adlı öykü kitapları ile Nefeslik isimli bir fanzin yayınlamıştır. NEYYA, Unutulan yazarların tanıtılması, karşılaştırmalı edebiyat araştırmaları, yazar-şair söyleşileri gibi sürekli yenilenen başlıklar altında uzun soluklu çalışmalar sürdürmektedir.

NEYYA, Eylül 2015’den bu yana Papirus adlı edebiyat dergisini  hazırlamaktadır. Derginin editörlüğü Nükhet Eren tarafından yapılmaktadır.

Nükhet Eren’in çalışmaları Meşrutiyet Dönemi kadın dergilerinden günümüz kent ve kadın sorunlarına, Laz Edebiyatı’ndan Laz Şair Helimişi Xasani gibi sanatçılar üzerine yapılan araştırmalara kadar uzanır.

TYS Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Türkiye ve KADER Kadın Adayları Destekleme Derneği üyesi, Laz Enstitüsü’nün ve Mahalle Yaşam Dayanışma Derneği-Mayader’in kurucularındandır.

 

Saflık Örtüsü

«Saflık Örtüsü, toplumun her kesimine seslenen ve okuyucuyu hayatın içinden farklı, çarpıcı insan manzaraları ve yaşamdan kesitlerle buluşturan yeni bir öykü kitabı.

Nükhet Eren adı raflarda yeni, ama o yüreğinde uzun yıllardan beri tecrübeli bir yazar. Öykülerinde, bohçasına yığdığı kültür çeşitliliğini ve zenginliğini kullanarak, insanın üzerindeki saflık örtüsünü usulca kaldırıp, ardına cesur bakışlarla bakıyor. »

(Gülin Çelikal,  Haberakis- 14.6.2010)

***

Nükhet Eren ile öykü kitabı «Saflık Örtüsü» üzerine söyleşi yapıldı.

Uzun yıllar tamamen farklı bir alanda çalıştıktan sonra yazmaya başlamanız nasıl oldu?

Çalışma döneminde okumayı ve yazmayı belirgin bir edebi formda yazmaya başladım. (Kadıköy Gazetesi- Mhiç bırakmadım. Yanımda tuttuğum defterlere denemeler, şiirler, küçük öyküler, güncel konulara ilişkin duygu ve düşüncelerimi hep yazdım. Camus ve Kafka‘nın  Defterler ve  Günlük’ü gibi onlarca defterim oluştu. Altı yıl önce ise henüz basılmamış olan bir romanımla Mayıs 2010)

***

Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi Koşuyolu Mahalle Evi’nde Başlıyor

Program:

—  Devam Grubu

—  17 Kasım 2011 Perşembe, Saat 14:00

—  Yeni Başlayanlar Grubu

—  18 Kasım 2011 Cuma, Saat 10:30

***

TÜYAP Kitap Fuarı ve Kadıköy Kitap Günleri

 

***

ŞİİRİSTANBUL 2011 : ŞAİR KADINLAR BULUŞUYOR

28 Nisan Perşembe – Kırım Anglikan Kilisesi

KATILIMCILAR:

Lale Müldür (Türkiye)

Usha Akelle (Hindistan)

Henrika Ringbom (Finlandiya)

Töne Hödenbö (Norveç)

Maya Bogdonova (Rusya)

Myra Duskhova (Bulgaristan)

Nükhet Eren (Türkiye)

Arife Kalender (Türkiye)

Süreyya İkbal (Tunus)

Fowziyya Al Abdullah (Suudi Arabistan)

Hanan Avvad (Filistin)

Hilal Karahan

Abir Zaki (Suudi Arabistan)

Leyla Şahin

***

Sunu: Hayale Yığılan Şeyler

«Şubat 2011’de sonlanan Koşuyolu Mahalle Evi’ndeki Yaratıcı Yazarlık Atölyesi  on beş hafta sürdü. Çoğunluğu kadın olan katılımcılar ilk haftalardan itibaren farklı öyküler yazdılar. Hem atölye çalışmalarının heyecanlı ve dinamik geçmesi, hem yazılan öykülerin paylaşılacak nitelikte olması, Hayale Yığılan Şeyler’in kitap haline getirilmesi yönünde hepimizi harekete geçirdi.»

***

Söyleşi ve İmza Günleri

Yazın Sanat Kooperatifi

Öteki Kültür Sanat Merkezi

Koşuyolu Mahalle Evi

***

ARAP BAHARI, ŞİİRİSTANBUL’DA

ŞİİR KAZANACAK!

28 Nisan 2011   16.45-18.15

Söyleşi: “ŞAİR VE ŞEHİR” – CEMAL SÜREYA SOKAĞI

Yer: Öteki Kültür Merkezi

Sunum: Nükhet Eren, Nurullah Can

Fotoğraflar: Şebnem Eldes

“… Şarabın eskisi rakının Yenisi

Kadıköy’ü. Kent magazinleşir orda.

Kadıköy iskelesine en uzun süre en yakın

oturan yazar ben olmuşumdur.”

(Güvercin Curnatası, Cemal Süreya)

Kadıköy’den Moda’ya doğru giderken, Marmara denizine paralel uzanan Cihan Seraskeri Sokak, 17 Numara, Başak Apartmanı’nda oturmuştur Cemal Süreya. Ölümünden sonra sokağa şairin adı verilirken numara 27’ye yükselmiş.

Şairin yaşadığı sokak ile yaşamı ve yazdıkları arasındaki bağlantı yanında, hem sokağın hem şairin hikâyesinin yer alacağı anlatı, söyleşinin kapsamını oluşturuyor.

***

KOŞUYOLU MAHALLE EVİ NÜKHET EREN YARATICI YAZARLIK ATÖLYESİ

«Yaratıcı Yazarlık-2″ atölye çalışmasına katılan bizler, Koşuyolu Mahalle Evi’ne işte bu ortak ilgi alanımız nedeniyle gelmiştik. Kimimiz anılarını yazmak, kimimiz kendi hayatını anlatabilmek, kimimiz çok kıymetli olan mektuplarını öyküleştirebilmek, kimimiz sadece yazmak, yazabilmek için oradaydık. Yaşamın her türlü engellemesine karşı durmaya çalışarak gittikçe artan bir istek ve heyecan ile her Cuma Koşuyolu Mahalle Evi’nde bir araya geldik. Artık bir sınıfımız, belli olan yerlerimiz ve harika bir öğretmenimiz vardı. Nükhet Hocamız engin bilgisi, pozitif ve gülümseyen kişiliği ile çok değerli bir yol gösterici oldu.»

Gülayşen Erayda- www. yazarlikatolyesi.wordpress.com

 

« Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’nin bu yıl devam atölyesi olarak başlayacağını öğrenince nasıl mutlu oldum anlatamam.  Yazarlık serüvenimizin devam edecek olması kadar, yeni ufuklara yelken açma düşüncesi beni  daha da heyecanlandırmıştı.  Sadece beni mi? Tabi ki hayır.  Gruptaki herkes bu haberi sevinçle karşıladı.  Böylece 17 Kasımda devam atölyesi ilk çalışmasına başlamış oldu.»

Sevim Kozal http://www.hayaleyigilanlar.wordpress.com

 ***

İpek Çalışlar, Latife Hanım ve Halide Edip kitapları üzerine söyleşi için 3 Mart Cumartesi gecesi Koşuyolu Mahalle Evi’ndeydi…

***

Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ne konuk olarak katılan Adnan Özyalçıner, uzun söyleşisinde edebiyat dünyası ve yazarlıkla ilgili paha biçilmez deneyimlerini paylaştı.

***

NÜKHET EREN
Yazılarından Örnekler

Tiyatrodaki Kargaşa

Bilge Karasu’nun Usta beni Öldürsen E!  adlı öyküsünde çırak ölecek kimselerin yüzünde ben görür.  Tam burunlarının sağ kanadı dibinde ve zeytin iriliğindedir benler. Ustasına baktığında gördüğü ben,  aslında kendi yüzünün yansımadır. Ustası aynasıdır ve çırak-çocuk ölür. Tıpkı alıntı yaptığı Japon öyküsünde söylendiği gibi.

http://mimesis-dergi.org/2012/01/tiyatrodaki-kargasa/

***

Eray Canberk, Unutulmayan Kentlerin ve İnsanların Şairi  Haberakis

Heidegger şiir üzerine konuşmanın bir kibirlilik hali olduğunu söyler. Çünkü şiir bilginin ve otoritenin ötesine geçer, imgelemelere dayalı sonsuz odaklı şiirin değerlendirmesi olmaz. Alman filozofun dediklerine rağmen ve Eray Canberk’in hayran olduğum alçakgönüllülüğüne sığınarak şiirleri üzerine bir deneme çabasında bulunacağım. Onun şiirlerinde gurbete düşen insanın yalnızlığı, uzakta kalanı özlemi vardır. Büyük kent yaşamının bütün kaygısını omuzlarında taşır. Çağı tarafından aldatılmış olmanın korkusu durmadan büyür içerisinde. Zor koşullarda yaşayan, kentin dışına itilen ya da kendi isteğiyle kentin dışına kaçan yorgun insanların şiirleridir. Kış çöktüğünde yalnızlık diz boyu olunca eski zamanlara, çocukluğa duyulan özlem gelir ince bir hüzünle.

http://www.haberakis.net/index.php?option=com_content&view=article&id=11051:eray

***

Oyuna devam…

Afife Jale Ödülü’nü almak için davet edildiğinde, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl sahnelenen oyununda yer alan iki arkadaşını yanına alarak sahneye çıktı. Kendilerini; sahneye çıktığı ilk gece için, “ Sanatın, ruhuma verdiği güzel sarhoşluk içinde idim” diyen Afife Jale’nin torunları olarak tanıttılar. “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü”nü alan Nergis Çorakçı ile o geceden hiç söz edemeden, belediyenin tiyatro yönetmeliğinde yaptığı değişiklik nedeniyle ülkenin gündemine oturan tiyatro üzerine konuştuk. Arada sırada, konuyu tanımak istediğim torun üzerine getirmeye gayret sarf ettim.

http://mimesis-dergi.org/2012/05/oyuna-devam%e2%80%a6/

http://mimesis-dergi.org/author/nukhet-eren/

***

Kadın Dili Üzerine – Fatma Aliye’den Gülten Akın’a

Fatma Aliye, bazı erkek şairlerin ve yazarların içinde aşk olduğu için kadınların roman okumasının zihinlerini bulandırdığını ve bu nedenle okumamalarını söylediği dönemde roman yazar. Kadınların eğitimi için birer okul niteliğinde olan kadın dergilerinde edebiyat kulüplerine giden İngiliz kadınlarını örnek alınmasını ister. Gündelik hayata dair kadın duyarlığındaki ayrıntılar kadar, kadının eğitimi, eşit haklara sahip olması da yazdıkları arasındadır. Daha sonra kendi adıyla yazdığı romanlarda kendi dilini arayan ve kendi diliyle söyleyen kadın kahramanlara yer verir.

http://eee.bianet.org/bianet/sanat/128457-kadin-dili-uzerine—fatma-aliyeden-gulten-akina

***

onaltımartbindokuzyüzyetmişsekiz

Sağdaki sokağa dönen ilk sıradaki öğrenciler, Eczacılık Fakültesi’ni henüz birkaç metre geçmişti ki müthiş bir patlama sesi duyuldu. Siyah ve kalın bir duman kapladı ortalığı. Fırlayan irili ufaklı parçalar, kol kola yürüyen gençlerin sırtlarına, başlarına, kollarına, ciğerlerine, kalplerine, ayaklarına saplanıyordu. Aynı anda sol taraftaki merdivenli yoldan ateş açılmaya başlandı; bomba parçalarından kurtulan bedenler kurşunlanıyordu bu kez.

http://eee.bianet.org/bianet/biamag/136999-onaltimartbindokuzyuzyetmissekiz

***

Beethoven ile Cumartesi Anneleri

On beş yıldır sızısı dinmeyen bedeni, yıllardır kayıp kocasını Kürtçe bir ağıtla anlatan öbür kadının hiç bilmediği diline bağlanıyor, başkaldırısına ortak oluyordu. Kaybolanların sorumluları belliydi, hesap vermeliydi. ‘Mutlaka Olmalı’ydı.

http://eee.bianet.org/biamag/biamag/130761-beethoven-ile-cumartesi-anneleri

***

Mağdurun Dili Olarak Lazca

Tıpkı İngilizce’nin Galce’ye, Fransızca’nın Brötanca’ya, Kastilyaca’nın Katalanca’ya yaptığı gibi Türkçe’de Lazca’yı yok etmeye başladı. Binlerce yıldır Karadeniz’in kuzeydoğusunda Hopa, Arhavi, Fındıklı, Ardeşen, Pazar’da yaşayan insanların dili konuşulmaz oldu. Laz dilinin masalları, oyunları, destanları, ağıtları, şiirleri, öyküleri, şarkıları unutulur oldu, yok olmaya yüz tuttu. İnsanın var ettiğinden bir parça daha ortadan kalkacaktı.

http://eee.bianet.org/biamag/bianet/125047-magdurun-dili-olarak-lazca

***

Basel ve Berlin’den

Berlin’deki Kreuzberg bölgesinde geniş ve yüksek binanın balkonlarını dolduran çanak antenlere bakan kafede Aysel ile birlikteyiz. “ Burada Türk’üz, Türkiye’de Alman. Ne buradaki Almanlara benziyoruz ne Türkiye’deki yaşıtlarımıza. Biz ayrı bir millet olduk galiba”.

http://www.evrensel.net/news.php?id=11726

***

Zerdali Dalı

Yeni ev Koşuyolu’nda

Vapurdan inince on dakika

Otobüs varmış 5A

Bakkal durak yalnız sessiz çayırda

Beyaz tek göz oda

Bakkal Latif gri bulutlarla konuşur ara sıra

Sallanan kapı

Yanında dev mimoza

Bahçe Nazım’ın mutluluk resmi

Merdiven yorarsa

Nefes alınır mor salkımlı evin orda

http://mavimelek.zerdali_dali.htm

***

Varlık Dergisi; Aralık 2010

 

***

Papirüs; Mart-Nisan 2011

 

***

Tanura Sayı 1

 

***

Bir yaşam;  Eylül-Ekim 2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Twitter’dan..

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: