nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

TYS 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI AÇILIŞ KONUŞMASI

8mart

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü 110 yılı aşkın zamandır var, Clara Zetkin’in Kopenhag’taki önerisinden sonra her yıl artan bir yoğunlukla kutlanıyor. 8 Mart’ın tarihçesini birazdan 12 dakikalık videoda izleyeceğiz.
Dünyanın pekçok ülkesinde binlerce etkinlik yapılıyor. Türkiye’de de çok farklı temalarda yapılmakta.
Toplumsal cinsiyet, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, yerel ve genel yönetimde eşit temsil, sanatta kadın, edebiyatta kadın, resim sergileri, farklı yüzlerce performans, film gösterimi, sayısız miting, yürüyüş
Türkiye yazarlar sendikasının programını ise Kadıköy Temsilciliği olarak hazırladık. Duyurusu ses veren 5 kadın bu akşam yazının içindeki kadını size aktaracaklar. Nasıl yazıyorlar, karşılaştıkları güçlükler nelerdir, bizimle paylaşacaklar.
Neden böyle bir çalışma yapma gereği duyduk.
Kadın yazarlar üzerine araştırma yapıldı ABD’de:
Kadın eleştirmenlerin oranı %16
Kadınların yazdıklarının % 22 si üzerine eleştiri yazılmış.
ABD li bir editör, iki farklı şiir dergisinin editörlüğünü yapan biri. Dergilerden birinde erkeklerin yayınlana şiirleri kadınlarınkinin 2 katı, diğerinde ise 3 katı olduğunu söylüyor. Nedenlerine bakınca, kadın yazarların daha az şiir gönderdiklerini, gönderme oranına göre yayınlanma oranının olduğunu söylüyor. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapan dergiler olduğu için kadınların daha ziyade oraya göndermeleri bir neden olmasına rağmen, kadın şairlerin erkekler kadar şiir göndermemelerinin etkili olduğunu söylüyor. Şiirlerinin Standartlara uygunlukta erkeklerle denk olmalarına rağmen az gönderilmesinin nedenlerine eğilmek istiyor. Kadınların yazma motivasyonlarının az olduğunu söylüyor.
Hanımlara Mahsusu Gazete de isteklerin kırılmamasıyla ilgili yazı var. Onu hatırlattı.
Ülkemizde böyle araştırmalara ben rastlamadım. Ancak Notos Çağdaş edebiyatımızda en iyi 40 şey diye bir araştırma yaptı. Erkek şair yazar ödül var, tek bir kadın yazar yoktu. Başarının ölçütleri kadınların tarafında değil.
“Biz, zaten halihazırda yabancıyız. Kadınlar, kadın olarak, erkek egemen düşünceyle, erkeklerce oluşturulmuş toplumsal normlara, insanın ‘İnsanoğlu’ diye adlandırıldığı, saygı duyulan tek tanrının erkek olduğu, gidilebilecek tek yönün yukarısı olduğu bu topluma zaten büyük ölçüde yabancılaşmış ve bu toplumdan dışlanmış durumdalar. Bu onların ülkesi. Biz kendimizinkini keşfedelim
Toplumumuzda kadınlar, yaşamın çaresizlik, zayıflık ve hastalık içeren ve sorumluluğunu taşıyan, akıldışı ve telafisi imkansız olan, müphem, pasif, kontrol edilemeyen, hayvani olan, temiz olmayan tüm bölümlerini gölgelerin vadisini, yaşamın derinliklerini yaşadıkları ve yaşamaya devam ettikleri için aşağılandılar. Savaşçıların reddettiği, geri çevirdiğidir bize kalan. Biz kadınlara ve bizimle bunları paylaşabilecek yani doktorculuk oynayamayıp sadece hemşire olabilen, savaşçı olamayan sadece sıradan bir sivil olabilen, şef olamayan sadece sıradan bir yerli olabilen bizlere kalan budur.”
Yerli kalıp kendi dilinde yazan tüm kadın şair ve yazarlarımızı selamlıyoruz.
Nükhet Eren

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Twitter’dan..

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: