nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

El Cezire ile Lazca üzerine konuştuk.

Laz jpghttp://staff.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/lazca-ders-kitabi-yolda

Yaşadıkları zorlu süreci aktaran Eren şunları söyledi.

“Lazca dersin başlaması Laz toplumunda büyük bir coşkuyla karşılandı, TV’de bu kararı dinleyenler gözyaşlarına boğuldu. Düşünün yıllar boyu Lazca konuştuğu için dışlanan, hor görülen insanlar kendi dillerini öğreneceklerdi.”

LAZ NÜFUSU AZALDI

Anadilde eğitim için çok yönlü sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Eren açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Öncelikle Lazca dersi verilebilmesi için 10 öğrencinin başvurması gerekiyordu. Toplam başvuru sayısı 10’u bulmayan okullarda Lazca öğrenmek isteyen birçok öğrencinin talebi karşılanamadı. İkinci önemli noktaysa Lazca öğretmenlik formasyonuna sahip kişiler çok azdı. Kimi yerlerde yeterli sayıda başvuru olmasına rağmen sırf öğretmen noksanlığı nedeniyle derslikler açılamadı.”

Toplam 95 öğrenci

Eren’in enstitü verilerine dayanarak verdiği bilgiye göre devam eden eğitim – öğretim sezonunda Karadeniz bölgesindeki Fındıklı ve Arhavi’de toplam 95 öğrenci Lazca seçmeli ders alıyor. İstanbul’daysa Lazca öğrenmek isteyenler kimi özel kurslarda eğitim alabiliyor; çünkü yeterli kota sağlanamıyor.

Lazca eğitim verecek öğretmen yetiştirilmesi için MEB bünyesinde çalışmalar yapılmasının gerekliliğini vurgulayan Eren şunları söyledi:

”Lazca bilen öğretmenleri kapsayacak şekilde hizmetiçi eğitim programları düzenlenebilir. Ayrıca üniversiteler bünyesinde Lazca öğretmenliği bölümlerinin açılması gerekir.”

Laz Enstitüsü’nün çalışmaları konusunda da bilgi aktaran Eren, enstitünün kurulduğu 17 Mayıs 2013 tarihinden bu yana kültürel ve bilimsel çalışmalara hızlı bir giriş yaptığını söyledi. Önümüzdeki süreç içerisinde yapılması planlanan dil kongresiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Eren şunları söyledi:

Türkiye ve Gürcistan’da Lazca üzerine çalışmalar yapan bilim insanlarıyla Chicago’dan Tokyo’ya dünyanın dört bir yanındaki dil uzmanlarıyla dil kongresi için görüşmekteyiz. Kongreyi bir yıl içinde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Lazca için yapılacak bu kongre, resmi dil dışında (Türkçe) kalan tüm diller için kuşkusuz yol gösterici olacaktır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 22/05/2014 by in Uncategorized.

Twitter’dan..

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: