nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

Nihat Hoşgit’e Veda

Solun birliği için çırpınan Nihat Hoşgit‘i kaybettik.

Sosyalist mücadele içinde yaptıklarının, emeğin, özgürlüğün, ezilenlerin yanında uzun yıllar yer alış tarzının, sol mücadeleye yeni fikirler ve açılımlar sunmuş olmasının,  muhalif duruşunu hep korumasının  çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Nihat Hoşgit, Halkevleri’nin kuruluşunda yer aldı, işkenceye karşı açlık grevine katıldı, başka bir yaşamın mümkün olduğunu gösteren Ortaklar Evi faaliyetini yürüttü, sosyalizm sorunlarına ilişkin tartışma panelleri düzenledi.

Kadıköy Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşunda bulundu. Solda birliğin sağlanması için Kadıköy bölgesinde aktif olarak çalıştı. Mecliste sosyalist temsilci olması amacıyla Ufuk Uras‘ın seçilmesi için gayret gösterdi.

Bütün bunları gerçekleştirirken, insancıl,  şiddet karşıtı halinden, keskin muhalif sözlerinden ve Marksizm’den hiç vazgeçmedi. Demokrasi ve ezilenlerin yanındaydı. Kürt mücadelesine destekleyici olmaktan yanaydı.

Birleşik cephe ve solda blok konusunun en önemli destekleyicilerinden biriydi. Sol grupların çoğu ile iletişim halindeydi. Farklı fikirlere açık olmasını yanı sıra sol anlayış çerçevesinde değişik fikirler olsa bile ortak mücadele edilmesini hep savundu. Sol içinde toparlayıcı rolünü üstlendi.

Ağustos 2007’den bu yana yatağa bağımlı olarak sürdürdüğü yaşamı dün sona erdi. Cenazesi bugün öğlen (9 Ağustos) Karacaahmet Şakirin Cami’nden kaldırılacak.

Hastalanmadan hemen önce büyük bir sevgiyle birbirlerine bağlı oldukları eşi Aysel Hoşgit‘e söyle söylemişti:

“Yılın ilk günlerinde çok acılar yaşadım, Hrant‘ı kaybettim, ancak ardından Kültür Politikası panelleri yapıldı, bağımsız sosyalist adayımız meclise girdi ve 1 Mayıs’ta tekrar Taksim Meydanı’ndaydık. Artık ölsem de gam yemem”.

İnsanlığın geleceği ve kurtuluşu olan sosyalizme giden yolu aralayan, bütün yaşamını hiçbir karşılık beklemeksizin buna adayan mücadele insanları belleğimizde de iz bırakmalılar.

Düşünceleri ve eylemleri ileriye doğru götüren köprüler olmalı. Onu kaybetmenin acısı içimdeyken iyi ki onun hayatını tanımışım, ona bir miktar yakınlaşmışım diye düşünüyorum.

Nihat Hoşgit kimdir?

1947’de Samsun Çarşamba’da doğdu. Bir süre kuaför olarak çalıştı. 20’li yaşların başında geldiği İstanbul’da aynı işi sürdürdü.

1974’de Petrol Ofisi’nde işe başladı. Sendikanın işyeri temsilciliğini yaptı. 1985’te  Aysel Okan ile evlendi. İşçi haklarına ilişkin mücadelesini yoğun olarak sürdürmesi nedeniyle işten ayrılmak zorunda bırakıldı.Ardından çok farklı işyerlerinde çalıştı.

1993’te emekli oldu.  2007’de beyin felci geçirdi, bitkisel yaşama başladı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09/02/2013 by in Bianet.

Twitter’dan..

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: