nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

İskambil Kağıtları Arasında Kadınlar

Yazlık sitelerin her şeyi görünür kılan bir saydamlığı var. Sanki şehir evlerinin kapalı duran bütün pencereleri açılıyor ve bu iç içe yaşam, bitişiklik her şeyi yakınlaştırıyor. Bir biçimde bildiğimiz ancak görmediğimiz şeyleri göz önüne koyuyor.

Havanın çok sıcak olduğu bir gün Kadın Partisi Girişimi içerisinde yer alan bir arkadaşımın isteği üzerine kadına yönelik sorunları yazmak üzere kır kahvesine gidiyorum. Yazlık sitelerin ortasına kurulmuş çoluk çocuk bir ailenin işlettiği bu bahçe çok hoşuma gidiyor. Dört kadının oturduğu yanımdaki yuvarlak masa etrafında bir hareket başlıyor. Yeşil çuha örtü serilip renkli fişler üst üste diziliyor, vantilatör çalıştırılıyor, gelenlere sırt minderi isteyip istemediği soruluyor, hava çok sıcak olduğu için hortum tutulup ayaklar ıslatılıyor ve kâğıtlar dağıtılıyor.

-Ama güzelim, Amerikano öyle oynanmaz, biz boşuna mı tutuyoruz elimizde…

-Canım ben oraya yarayacak kağıt atmamaya çalışıyorum…

Kadın sorunlarını sıralamaya çalışıyorum o sırada; ilk sırada yer alan kadına şiddeti alt gruplara ayırıyorum: Kadınların erkekler tarafından öldürülmesi, yaralanması, darp ve dayak, taciz edilmesi, ensest ilişkiye zorlanması, her türlü tehdit ve mobbing ile karşı karşıya kalması aklıma geliyor ilk anda. İkinci olarak, kadının erkeğe bağımlılığı, ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal bağımlılık hallerini not alıyorum. Ardından aile içindeki ev işleri ve çocuk bakımı rolünün dışına çıkamamaları derken tekrar gelen seslere kulak misafiri oluyorum.

Kadının kâğıt oynama nedenlerinden biri olarak erkeğin dünyasına girme çabası olarak görebilir miyiz sorusu kafama takılıyor. Kazanma hırsı, sivrilme isteği, farklı iş yapma arzularının kapalı dürtüleriyle başlayıp bağımlılığa dönüşen ‘sosyal’ olay olduğunu düşünüyorum, sesler yükseliyor birden:

-Olmaz, sen üstten aldın sinek asını. Yeniden karıp dağıtmamız lazım kağıtları.

Kalemi yeniden tutup kadın sorunları başlığının altına yenilerini sıralıyorum. Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde kadınlar kendi başına karar veremiyor, kocasının, babasının erkek kardeşinin verdiği kararlara uyuyor sadece. Çalışma hayatında aynı işi yaptığı erkeklerden daha az para kazanıyor, yükselemiyor. Erken yaşta evlendiriliyorlar, okula devam edemiyorlar, çalışan kadın evlilik, hamilelik gibi nedenlerle işten uzaklaşıyor.

Yeni biri daha katılıyor oyun grubuna, Pazar alışverişine gitmiş ancak dönebilmiş, kan ter içinde bir bardak su içtikten sonra kağıtları eline alınca diğerlerinin ciddi yüzlü, alıngan tavırlı, sert sesli dünyasına giriyor bir anda. İskambil kartlarından yapılmış bu dünya, içsel ve aile yaşamlarına ait rutini kırmak isterken başka bir ‘özel’ rutinin içine onları çekmiyor mu acaba? Yeşil örtülü masada eşitlenmeyi hedefliyor, kendilerini ötekilerden farklılaştırmayı istiyor, zekâlarını gösterecek yol arıyor, kadına atfedilen dedikoducu olma niteliğini sözde alaşağı ediyorlar.

Toplumun pek çok alanında kadına bakış açısının sorunlu olduğu, var olan yapının iyiye doğru değişiminin sağlanması için ciddi mücadelelerin verilmesi gerektiği çok açık bir gerçekken, yan masadan bir feryat geliyor.

-Ne attıysam onu çektim, var mı böyle bir şey ya!

 

Not: Yazımı yayınlamadan önce okuyan arkadaşımdan bir telefon aldım. Murat Belge’nin Tarihten Güncelliğe adlı kitabında 1985 yılında Yeni Gündem gazetesinde yayınlanan konken oynayan kadınlara ilişkin yazısından söz etti. Aradan geçen onlarca yıl içinde sadece oyunun adı mı değişti diye düşündürdü beni.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09/02/2013 by in Uncategorized.

Twitter’dan..

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: