nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

“İngiltere 4+4+4 Sistemini Çoktan Bıraktı”

Bu yıl 300. yaş kutlamaları yapılan Fransız düşünür Jean-Jacques Rousseau, Emile adlı kitabında eğitim üzerine yazdıklarından dolayı hem Katolik, hem Protestan kilisesi tarafından saldırılara uğrar, kitabı yasaklanır, hakkında hapis kararı verilir. Ondan 100 yıl sonra doğmuş Charles Dickens’ın yazdıklarında ise, roman kahramanları yatılı okullara giderler ve yazar onlar aracılığıyla eğitim sistemini eleştirir. Aradan geçen yüzyıllara rağmen tartışmalar devam ediyor. Çünkü gelecek, eğitim ile şekle giriyor; insanların sağlık, refah ve sevinçleri onunla koşul olarak artıyor ya da azalıyor.

Ülkemizde bu yıl geçilen 4+4+4 sistemi ile, yapılan pek çok değişiklik yanında, okula başlama yaşı 1 yıl öne alınıp 6 yaşa indirildi. Bu yaştaki çocukları olan velileri bir şaşkınlık ve telaş aldı. Kimi çocuğunu birinci sınıfa yazdırırken, kimi çocuğun “geri olduğuna” dair rapor aldı ya da ‘cezası neyse çekeriz’ deyip yaşı gelmesine rağmen okula göndermedi. Öğretmen ve eğitim uzmanlarının pek çoğunun, karşı olduklarını gerekçeleriyle açıklamalarına rağmen uygulama başladı. Başbakan Erdoğan, yeni sisteme geçerken 28 Şubat Müdahalesinin rövanşının alındığını açıkça söyledi. İşin içine öç alma, hesaplaşma girince bilimsel düşüncenin geride kaldığını bildiğim halde içim rahat etmedi. İngiltere’de öğretmenlik yapan Hülya Townend ile görüşüp, orada neler olduğunu sormak istedim. Hülya, hem Suffolk bölgesindeki Katolik okulunda 3-11 yaş arası çocuklara eğitim veriyor, hem de ilkokul ve ortaokula giden oğulları Alp ve Akın’ın velisi.

“Yaklaşık dört yıl önce Türkiye’den uzmanlar geldi, buradaki sistemi incelediler. Ancak burada 4+4+4 sistemi değişti. Artık 6+3+3 sistemine geçildi. Üstelik bu değişim hemen değil, birkaç yıl içinde oldu. Temel Eğitim (Foundation Stage) denilen bir programa göre, çocuklar 3 yaşından itibaren okullara alınıyor. Temel Eğitim müfredatında; her yaş için çocuklardan beklenenler, eğitimcilerin yapacakları ve hedefler belirlenmiş. Okul öncesi (reception) dediğimiz 5 yaşa kadar olan grup; öğretmen, yardımcı öğretmen ve yardımcı veliler ile hazırlanıyor. Ardından, 6 yaşında, birinci sınıf başlıyor. Üstelik Ofsted denilen, okulun işleyişi ve eğitimcilerle ilgili her şeyi iğneden ipliğe denetleyen çok etkin bir sistem var “. Zihnimde hepsini canlandırabiliyorum. Orada çocuklar okula 6 yaşında başlıyorlar; ancak öncesinde müthiş bir hazırlama evresi var. Ülkemizdeyse, 6 yaşındaysan, anne baba yanından çıkıp ertesi gün rap rap okula gidiyorsun.

Amerika’da Hıristiyan okullarının sadece özel okullar olduğundan, devletin dini okulları olmadığından ve Türkiye’deki sayıları gittikçe artan İmam Hatip okullarından yola çıkıp sözü dini okullara getirince; eşi Duncan ile birlikte, yaşanılan bölgenin nüfus dağılımına göre Katolik, Musevi, Müslüman okullarının bulunduğunu anlatıyorlar. Ayrıca özel okullar olmasına rağmen, okulların % 95’inin devlet okulu olduğunu ve velinin isteğine göre çocukların din dersinden muaf tutulabileceğini ekliyorlar. Devletin yatılı okulu olmadığını, sadece paralı özel okulların yatılı olduğunu da öğreniyorum.

Sohbetin devamında, burada çocukları yıllarca özel dershanelerde süründüren SBS benzeri sınavların varlığına geliyoruz. İki sınavdan söz ediyor Hülya; biri 2. sınıf sonunda, diğeri 6. sınıf sonunda yapılıyor ve tüm öğrencilere uygulanan İngilizce(dil), matematik ve fen sınavları var. Dershane-kurs gibi yerler hiç var olmamış. Çocuğun eksik kalan bilgileri varsa, birebir özel ders ile tamamlanıyor. Çünkü devlet okullara bu tür özel dersler için bir bütçe ayırıyor. Okullarda üçer aylık üç devre halinde eğitim gerçekleşiyor, her devre sonunda veli-eğitici görüşmesi yapılıyor. Yaz tatili Türkiye’dekinin yarısından bile az; sadece altı hafta sürüyor.

Sonuçta; ilkokul devresi, 4 yıldan, kıta Avrupası’ndaki benzerleri gibi 6 yıla çıkarılıyor. Amerika’da bu sürenin 5 yıl olduğunu ve 7 yaşında başladığını biliyorum. Ülkemizde ise ilkokul 5 yıldan 4 yıla indiriliyor; üstelik başlangıç yaşı 1 yıl önceye alınarak ve hiçbir pilot uygulama yapılmadan.

Tek umudum, bilim insanları ve öğretmenlerle birlikte adamakıllı bir müfredat programı hazırlanması ve uygulanmasının yanında Ofsted benzeri, hükümetten bağımsız denetim kurumlarının oluşturulması.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09/02/2013 by in Uncategorized.

Twitter’dan..

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: