nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

Fazıl Say Olmak

Birkaç yıl önce, Borusan Filarmoni Orkestrası ile birlikte çaldığı bir konçertoyu dinledikten sonra kulise indiğimde görmüştüm kendisini. Karşıda orkestranın güler yüzlü şefi Gürer Aykal oturmuş, birkaç kişiyle sohbet ediyordu. Onu kutladıktan sonra sağa sola bakınmaya başladım. Yandaki kapıdan içeri girdi, kıyafetini değiştirmişti. Çok beğendiğimi söyleyip elini sıkarken, sıkılgan bir biçimde teşekkür etti. Ortadaki sehpanın arkasındaki koltuğa oturdu.

Geçtiğimiz Salı günü televizyon programında Fazıl Say’ı izlerken, o anı tekrar anımsadım.  Aynı zeki bakışları ve çocuksu ifadesi, aklından geçenleri açık yüreklilikle dile getiriyordu.  Son olarak Almanya’da çaldığı Ay Işığı Sonatı’nı beğenmediğini söylüyordu. Kaç kişi kendi yaptığı işi beğenmediğinde söyleyebilme cesaretine sahip diye düşündüm. Önümüzdeki günlerde çıkacağı, tüm ülkeyi kapsayan turnede onu dinlemeye gelecek olanlar için onların hoşlanacağı eserleri düşünüyordu. Doğduğundan bu yana klasik batı müziği diye adlandırılan müzikle haşır neşir olmuş bu insanda, modernist kibrin zerresi yoktu.  Itrı’yi beğendiğini, çok kere neyle birlikte çaldığını sorulan soruya yanıt olarak verirken, ne birilerine yaranma ne de birilerinden çekinme kaygısı vardı.

Onun piyano çalışını her dinlediğimde, kendimi kendimin dışına çıkmış gibi hissediyorum. Başka bir estetik bilinç ile beni buluşturduğunu fark ediyorum.  Onun kendi eserlerini dinlerken ise; burada olanın, çok iyi bildiğim toprağın, ağıtların, şiirlerin, camilerin, nehirlerin seslerini dinliyorum. Bana ait olan her şeyin, onun olağandışı müziğiyle bütün dünyaya yayılmasından çok mutluluk duyuyorum.  Çünkü Aşık Veysel’in Kara Toprak’ı onunla Japonya’ya serpiliyor, Nazım Hikmet’in yaşamaya dair sözleri Rusya’da onunla duyuluyor, Sivas’ın otelinde yakılan iyi insanların ağıtları onun notalarıyla Almanya’yı düşündürüyor.

Son yıllarda bestelediği üç senfoninin isimleri şöyle sıralanıyor; İstanbul, Mezopotamya ve Kainat. İstanbul Senfonisi’nin bölüm başlıklarına şehrin kokusu sinmiş. Nostalji, Tarikat, Sultanahmet Camii, Hoş Giyimli Genç Kızlar Adalar Vapurunda, Haydarpaşa Garından Anadolu’ya Gidenler Üzerine, Alem Gecesi. Duyulan ise İstanbul’un müziği. Öte yanda Mezopotamya Senfonisi;   Dicle’yi, ölümü, savaşı, ayı, çocuğu, kurşunu, güneşi katmış önüne, binlerce yıllık geçmişten şimdiki zamana geliyor.  Sonundaki ağıtın sesi teremin adlı enstrüman ile gelecek bin yıllara uzanıyor.

Bu toprakların başyapıtı Fazıl Say.  Biz ise, onun Sivas Katliamı için bestelediği eserini sansürleyeniz.  Frankfurt Kitap Fuarı’nda çalınacak Nazım Hikmet Oratoryosu’ nu iptal edeniz. İnternet ortamında bazı dizeleri paylaştı diye onu mahkemeye vereniz, davayı uzatanız.

Peki biz kim olmalıyız? Önümüzdeki günler, aylar, yıllar için biz kim olmalıyız? Benim cevabım sadece ‘anlamak’ olacak. Biz,  geleceğimiz için Fazıl Say olmanın anlamını bulanlar olmalıyız.

Reklamlar

One comment on “Fazıl Say Olmak

  1. R. Sertaç KAYSERİLİOĞLU
    16/12/2016

    Teşekkürler sayın Nükhet EREN… Harika bir yorum; “Bu toprakların başyapıtı Fazıl Say. Biz ise, onun Sivas Katliamı için bestelediği eserini sansürleyeniz. Frankfurt Kitap Fuarı’nda çalınacak Nazım Hikmet Oratoryosu’ nu iptal edeniz. İnternet ortamında bazı dizeleri paylaştı diye onu mahkemeye vereniz. Biz, geleceğimiz için Fazıl Say olmanın anlamını bulanlar olmalıyız.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09/02/2013 by in Uncategorized.

Twitter’dan..

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: