nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

Kaz Dağlarının Sarıkız’ından Okeechobee Gölünün Isabelle’ine,


Zeytin ağaçlarının kesilip yazlık evlerin inşa edildiği Kuzey Ege kasabasında kıyıya doğru yürüyoruz. Öğlen sıcağı henüz yerini akşam serinliğine bırakmamış, çocuklar sokak aralarında bisiklete biniyor, lokantalar yeni müşterilerine hazırlanıyor, belediye parkının çam ağaçlarından gelen ağustos böceği sesleri yine en yüksek oktavı tutturuyor. Denize yaklaştıkça önleri tıka basa eşya dolu dükkanlar birbiri ardına sıralanıyor. Dondurma yiyenler, koluna dövme yaptıranlar, internet kafelerinde bilgisayar oyunu oynayanlar, biraz ileride denize girenler… Sağımızdaki heykele doğru hareketlenip önünde duruyor Matthew , meraklı gözlerle yüzüme bakınca anlatıyorum efsaneyi.

Annesini kaybeden genç kız ve babası bir dağ köyünde çobanlık yaparak yaşarlar. Dindar biri olan babası hac görevini yapmak için aylarca sürecek olan uzun yola düşünce kızı köyde yalnız kalır. Etrafındaki bazı erkeklerin beraber olma istekleri kız tarafından geri çevrilince, ona iftira atarlar ve babası geri döndüğünde, kızının namusunu kaybettiğini söylerler. Bu durum karşısında kızını öldürmesi gereken baba bunu yapamaz, üç kazla birlikte onu dağın zirvesine götürüp bırakır. Oradaki vahşi hayvanlar yaşamasının imkansız olduğunu bilerek. Gel zaman git zaman bir hikaye dilden dile anlatılır olur. Dağlardan geçen yolculara yol gösteren, zora düştüklerinde onlara yardım eden Sarı bir kızdan söz edilip durur. Sarıkız’ın ünü o kadar yayılır ki yaşlanmış babasının kulağına kadar gelir. Dağın tepesine güç bela gla gideceğini söyleelen baba karşısında kızını görünce gözyaşlarını tutamaz, dua etmek için ondan bir tas su isteyince Sarıkız testisini denize doğru uzatıp doldurur. Binlerce metre öteye uzanıp ona su veren kızının artık ermiş, kutsal biri olduğunu düşünüp yaptıklarının üzüntüsüyle kendini dağlara vurur.
Halen her yıl Ağustos ayında bölgede yaşayan insanların Sarıkız ve babasını aramak için dağlara çıktıklarını ekledikten sonra Matthew, heykelin yüzünün İsabelle’e çok benzediğini söyledi. Gözlerini Sarıkız’dan ayırmadan sesini kısarak İsabelle’i anlatmaya başladı.

Okeechobee gölünde cesedini bulurlar henüz onyedi yaşındayken. Annesi babasından boşandıktan sonra başka biriyle evlenip yanlarındaki eve taşınınca komşu olurlar Matthew ile. Üvey babayla Isabelle’in kavga sesleri hiç kesilmez aylar boyu. On dördünde hamile kalır okuldan tanıdığı erkek arkadaşından, aldıramaz çocuğunu çünkü bunun bir cinayet olduğu söylenmiştir gittikleri kilisede yıllardır peder tarafından. Çocuğu oğlanın ailesinin evinde doğurur. Küçücük evde anne baba beş kardeş iki köpek üç papağan bir kedinin yaşadığı yerde bir yıl kalır Isabelle. Sonra bırakır bebeğini döner annesinin yanına. Bilekleri bandajlı görür bir gün onu Matthew, sonra tekrar ortadan kaybolur. Babasına gitti derler, uyuşturucu bağımlısı olan babasına, sonra bulurlar Isabelle’i Güney Batı Florida’daki Okeechobee gölünde, ölüm sebebi aşırı dozdur, yaktırır cesedini annesi her hafta gittiği kiliseye hiç uğratmadan. Bebeği evlatlık verilir İsabelle unutturulmak istenirken.

İki genç kadının zamanları farklıydı, biri dünyanın bir ucunda diğeri diğer ucunda yaşamıştı. Dilleri başkaydı, kültürleri başka. Anne-babalarının yarattığı, toplumsal yapıdan gelen baskılarla oluşan ve paylarına düşen acıları ortaktı. Sarıkız efsaneydi, Isabelle gerçek yada tam tersiydi. Belki bunların hiçbiri önemli değildi. Nasıl olursa olsun genç insanlar, genç kadınlar dinlenmiyor, anlaşılmıyordu. Toplum ve uzantısı olan dinler yaşama haklarını elinden alıyordu. Masalları bol tutalım, destanları durmadan okuyalım, efsanelerin hepsi bizim, gerçeklerimiz ise hep aynı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07/07/2012 by in Yazıları and tagged , , , , .

Twitter’dan..

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: