nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

Burgazada Sait Faik Müzesi Ne Halde?


Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’nden  Müze için Gönderilen Yazı

Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreterliği’ne,

Bizler Koşuyolu Mahalle Evi, Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi katlımcılarıyız. Atölyemiz inceleme konularından biri çok değerli yazarımız Sait Faik ABASIYANIK’ın yaşamı ve öyküleriydi. Kendisinin gündelik yaşamını da yakından görebilmek için Burgazada’daki müze olan evini ziyaret etmek istedik. 19 Nisan 2012 tarihli ziyaretimizde üzülerek gördük ki müze 2009 yılından bu yana ziyaretçilere kapalı durumda bulunuyor. Önünde asılı duran tabelada restore edilip 12 Mayıs 2012 tarihinde yeniden ziyarete açılacağı yazılı olmasına rağmen harabeye dönmüş bahçesiyle içindeki binanın onarımına dair en ufak bir işaret bulunmuyor..

Ülkemizin önemli edebiyat değerlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık’a ait İstanbul Burgazada daki yerli ve yabancı edebiyat severlerin vaz geçilmez uğrağı olan mekanın dört yıla yakın bir zamandır bir türlü restore edilmeyiş nedenlerini öğrenmek istiyoruz.

Müzenin restorasyon çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanarak yeniden ziyarete açılmasını rica ediyoruz.

Saygılarımızla,

(imza)

Darüşşafaka  Cemiyetinden Gelen Yanıt:

Sayın (İsim)
Öncelikle göstermiş olduğunuz hassasiyeti anlıyoruz. Darüşşafaka’nın misyonuna gönül veren değerli bağışçımız ve yazarımız Sait Faik’in anısını yaşatmanın bizler için de çok değerli olduğunu belirtmek isteriz
Sizin de paylaştığınız gibi Sait Faik Müzesi’nin restorasyon ihtiyacı dört yıl önce gündeme geldi. Binanın fiziksel koşullarının sağlıksız olması nedeniyle restorasyon kararı Cemiyetimiz tarafından alındı.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi, tarihi bir yapı olduğu için restorasyon projelendirme ve onay işlemlerinin pek çok bürokratik süreci bulunmaktadır. Hazırladığımız restorasyon projesi onay için Anıtlar Yüksek Kurulu’na sunulmuştur.
Ne mutlu ki Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan geçtiğimiz hafta restorasyon planının onayını aldık. Ardından inşaat çalışmasına başlayabilmek için Adalar Belediyesi’ne ruhsat için başvuru yaptık. Ruhsat onayını alır almaz da binanın güçlendirilmesi ve restorasyon çalışmalarına başlanacaktır. Adalar’da inşaat yasağı dönemi başlamadan güçlendirme çalışmasını başlatmak istiyoruz ve inşaat yasağı bittiğinde de hızlı bir şekilde binanın güçlendirmesini ve restorasyonunu tamamlamayı amaçlıyoruz.

Son olarak Cemiyet olarak Sait Faik Müzesi’ne ilişkin tüm gelişmeleri sizlerle paylaşmaya başlayacağımızı da belirtmek isteriz. Yakın tarihte web sitemiz içinde Sait Faik Müzesi’ne ilişkin özel bir bölüm oluşturacağız ve buradan gelişmeleri sizlere duyuracağız.

Saygılarımla,
Demet Eyi
Darüşşafaka Cemiyeti | Kurumsal İletişim Uzmanı

Reklamlar

One comment on “Burgazada Sait Faik Müzesi Ne Halde?

 1. Gönül Jilani
  30/04/2012

  Sevgili Koşuyolu Mahalle Evi gönüllüleri,
  Bundan 4 yıl önce PEN Yaratıcı yazarlık katılımcıları olarak ziyarete gittiğimiz S.F Abasıyanık’ın evinin zincirle kapalı bahçe kapısının önünde aynı hayal kırıklığını yaşamıştık. Demek o günden beri bir çivi çakılmamış….Utanç verici.
  Duyarlı davranışınızı kutluyorum,hepinize sevgiler.
  Gönül Jilani

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 29/04/2012 by in Paylaştıkları and tagged , , , .

Twitter’dan..

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: