nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

Wall Street Vampirleri

dünyayı en çok sevdiğim zaman

her şeyi en çok unuttuğum zaman sanılır

(Turgut Uyar; Sunak )

Normal dışı özellikleri olan, başka gezegenden gelen kahramanlarla dolu Amerikan televizyon dizilerini gençlerin pek çoğunun merakla izlediklerini etraftan duymuştum. Geçen gün adını ilginç bulup ilk bölümünü izlediğim dizide vampir adam, vücudunda deri olmayan et ve kan görünümlü arkadaşına kadınların yakınlaşması için doğa üstü gücünü kullanıyor, neşeli biçimde eğlenen genç kadınların kanları bir anda derisiz vampir tarafından emiliyordu. Vampirler dışında kurt adam, hayalet ve Azrail, sıradan insanları kullanarak hakimiyet, aşk, güç için mücadele veriyordu. Olağan olmayan varlıkların hem insanlarla işbirliği yapan iyileri hem onlara her türlü eziyeti çektiren kötüleri vardı. Eski sinema filmlerinde olduğu gibi yalnızca dudakları uçuklatırcasına korkunç ve kötü değildiler. Birkaç gün sonra !f İstanbul Film Festivalinde de gösterilen İç İşler  adlı filmi izler izlemez aklıma bir soru takıldı.  Bu diziler,  2000’li yıllardan bu yana finans dünyasında olup bitenleri, açgözlülüğün ve yozlaşmanın geldiği yeri metaforik söylem içinde anlatmıyor muydu?

İç İşler’de söylenenler gerçekten içler acısı ve vicdanları sızlatan durumdaydı.  Yatırım şirketleri sürekli beş para etmediğini bildikleri menkulleri satarak müşterilerini kandırıyorlardı. Şirket yöneticileri yüz milyon dolarları bulan gelirleriyle özel uçaklarında seyahat ederken; işini kaybeden, evi elinden alınan insanlar çadırlarda yaşıyordu. Striptiz kulüpleri, fahişeler ve uyuşturucuya binlerce lira aktaran CEO’lar politikacılarla yakın ilişki içinde istedikleri yasayı çıkartıyor, beğenmediklerini engelliyordu. Yatırım şirketlerinin denetimi ortadan kaldırılınca müşteriler kolayca kandırılır, gözlerinin içine baka baka yalan söylenir olmuştu. Kendilerine mali mühendis denilen bu kişiler, normal bir inşaat mühendisinin kazancından yüz kat daha fazla para kazanıyordu.

Arkadaşım çocukken annesiyle gittiği siyah beyaz vampir filminden çok korktuğunu, günlerce yatağının başucunda sarımsakla yattığından, ellerini haç şekline getirip uyuduğundan söz etmişti. Silik filmlerin vampirleri korkunç ve kötüydü. Bugünün kan emicileri ise farklıydı.  İnsanları kandırarak karınlarını doyuruyorlardı ve hep açtılar. Türkiye’ye de sürekli değerlendiren, B- den B ye çıkardığını gazetelerde manşetten görüp ulusal sevince boğulduğumuz, düştüğünde milli üzüntümüz olan notları veren derecelendirme kuruluşları da işin içindeydi. Son krizde batan Lehman Brothers adlı şirkete iflastan bir gün önce en yüksek not olan AAA vermişlerdi. Tuttukları güçlü avukatlar ile hakkını arayanların üstesinden gelinmekteydi.

İnsanların geleceği için çizilen tablonun hiç iç açıcı olmadığını biliyorum. Minicik bir azınlığın her türlü insanlık dışı yolları kullanarak bolluk ve mutluluk içinde yaşadığı bir gerçek.  Başta sözünü ettiğim dizinin adı İnsan Olmak olunca Wall Street içinde geçenlerin adı Vampirler olabilir diye düşünmeye başladım. Düzenleme ve denetimden yoksun, hiçbir üretici ve yaratıcı yanı olmayan küresel mali şirketler için çözüm bulunmazsa sonuç ne olur bilmiyorum. Wall Street’i İşgal Et Hareketi  Newyork Sokaklarında, meydanlarında her hafta sonu toplanıyor, İsteklerini yüksek sesle dile getiriyor ve haykırıyor: Biz %99’uz.

İnsan Olmak adlı dizide genç insan adam kendini ilerletmek, farklılaşmak istiyordu. Elbette kan emici vampir, kurt adam haline dönüşmeden, insan olarak güç sahibi olmak, güzel olana ulaşmayı arzuluyordu. Dünyanın neresinde olursak olalım,  yaşanılan ve izlenilen coğrafyanın tıpatıp aynı olduğu günlerin, ayların içindeyiz. En çok sevdiğimiz zamanın unuttuğumuz zaman olduğunu sananlarsa yanılır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 29/03/2012 by in Yazıları and tagged , , , , .

Twitter’dan..

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: