nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

Üniversite Arkadaşlarım

Dün onlarla Mısır Apartmanında bir lokalde bir araya geldik.  1976 Kasım’ında Beyazıt’tan Süleymaniye’ye giden yolun arkasındaki binanın bodrum katında ilk kez karşılaşmış, yakın tarihin en çatışmalı döneminde İstanbul sokaklarını aşıp okulumuza gidip gelmiştik.

O günleri birlikte yaşayan 53 kişi 36 yıl sonra tekrar buluştuk. Ayakta yapmaya başladığımız sohbetler saatlerce sürdü. Aradan geçen onca zamana rağmen bizi bir araya getiren, sanki dün birlikteymişiz gibi kaldığımız yerden konuşmaya devam ettiren bir güç vardı. Yerlerimize oturduktan sonra içimi bir heyecan sardı. Kısa bir süre önce kaybettiğimiz Mehmet Oluç Hocamız sanki kapıdan içeri girecek, karşıda duran masanın arkasına geçip dersini anlatmaya başlayacaktı.

Mitolojide anlatılan bir hikaye vardır: Kuşların başı olan Zümrüd-ü Anka’nın yuvası Kaf Dağının tepesindedir. Oraya varmak için yedi zorlu vadiyi aşmak lazım gelir. Bu vadiler ise şöyledir: İstek, aşk, marifet, istisna, birlik, hayret, yokluk vadileri.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 1980 yılı mezunları olarak biz zorluklarla, mücadelelerle dolu bu vadileri sebatla, azimle aşmıştık. Ve Kaf Dağının tepesinde kendi küllerimizden yeniden doğuyorduk.

Diğer dönem mezunları bizim kadar çok kişiyle toplanabiliyorlar mıydı bilmiyorum. Ya da diğer okullardan kaç kişi bir araya gelebiliyordu. Bütün bunların ötesinde sezdiğim,  bizim okul arkadaşlığımızı özel kılan bazı şeylerin varlığıydı. Ortak geçmişimiz, akşam eve dönmeyi başardığımız günleri beraber yaşamış olmamız belki bizi koşulsuz, çıkarsız, dayanışma dolu bir biçimde birbirimize bağlamıştı. Bu nedenle yıllar sonra kendimizi ait hissettiğimiz yer, samimi ve sahici olan bizim arkadaş ortamımızdı. Maskelerden ve perdelerden arınmış olarak birbirimizle ilişki kuruyorduk.

Kuşlar Kaf dağına geri döndüklerinde anlamışlar ki aslında Zümrüt-ü Anka kendilerinden başkası değil.  Zümrüt-ü Ankaların, Sevgili Üniversite arkadaşlarımın neler yaptıklarına birlikte bakalım.

Zeliha yelkenli teknesinde öykü yazıyor, Serap arkadaşlarını bir arada tutuyor, Hülya çocuklarını ve geleceği düşünüyor, Cansen alçakgönüllünü koruyor, Sadi ile Öner yaşlanmayı hatırlatıyor, Aydan yönetim seminerleri veren anneanne oluyor,  Metin yine espriler yapıyor, Semih fakülte dekanını anlatıyor, İnci hala Bursa’da yaşıyor, Sercan tarihe merak sarıyor, Nesrin demir işleriyle uğraşıyor, Işıl fakültemizde hocalığa devam ediyor, Cahide daha çok gülümsüyor, Sezin çalışmayı çok seviyor, Zeynep İşletmelileri bir araya getiriyor,  Vildan yoga dersleri veriyor,  Erhan’ın oğlu konservatuvarda çello öğreniyor, Ahsen toplantı için İzmir’den kalkıp geliyor,  Berrin resim sergisine hazırlanıyor, Figen politik kampanyalara destek veriyor, Sevtap iş hayatından memnunum diyor, Osman eskisinden daha neşeli görünüyor,  Nursen’e kızıl saçları yakışıyor, Fahri Nevizade’deki masasından Ercan-Turan ikilisini izliyor, Müge Yeditepe Üniversitesine gidip geliyor, Tanıl hocalığı bırakmış,  İsmail pür neşe toplantı salonu ayarlıyor, Ekrem’le Sibel konserleri kaçırmadan izliyor, Şule perküsyon çalıyor, Sibel iş sonrası sanat dünyasına giriyor, Çınar Bodrum’da yaşayamayıp geri geliyor, Zafer sinemaya merak sarıyor, Alaattin Koşuyolu’nda çalışıyor, Neşet Kırım Kilisesinde kadın şairleri dinliyor, İlhami sessiz görünümünü sürdürüyor, Müslüm sigorta işlerine devam ediyor, Hassan Riyad’tan telefonla arıyor.

Reklamlar

4 comments on “Üniversite Arkadaşlarım

 1. Tanıl Kılınç
  27/02/2012

  NÜKHET, DUYGULARIMIZI BU KADAR GÜZEL YANSITTIĞIN İÇİN SAGOL CANIM ARKADAŞIM.KALEMİN DERT GÖRMESİN :))

 2. Erhan Ozkur
  27/02/2012

  Ellerine sağlık, Nükhet…

 3. şule kaylav
  28/02/2012

  Sevgili Nükhet,
  Teşekkürler,kalemine sağlık…..
  Şule

 4. Ahsen Kurt
  12/03/2012

  Ahsen Kurt

  Nükhet, düşünce ve duyguların satırlara okadar güzel yansımış ki bizlerin de içimizde kalan duyguların tercümanı oldun. Ellerine sağlık , keleminin hep özgür ve güçlü olması dileğimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27/02/2012 by in Yazıları and tagged , , , .

Twitter’dan..

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: