nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

İsyandır, Ayaklanmadır, Devrimdir.


Arapça kökenli isyan kelimesinin ayaklanma hali kadar,  mevcut düzene karşı gelme, başkaldırma, itaat etmeme hallerini de kapsadığını söyleyebiliriz. Tunus, Mısır, Libya ve Suriye’de bu yılın başından beri yaşananlara devrim diyenler de var. Devrim, mevcut olanı ortadan kaldırıp yeninin getirilmesi olarak tanımlanıyor. 9 Nisan Cumartesi günü, Evrensel Kültür’ün Taksim’de düzenlediği “Arap Dünyasında Ayaklanma” panelinde konuşmacılar ayaklanma, isyan, devrim kelimelerinden üçünü de kullandılar. Ateşin yükseldiği coğrafyada olup biteni yerinde izleyenlerin anlattıklarını dinledikten sonra yazıya dökmek istedim.

Faik Bulut’un hem Arapça bilmesi hem bölgeyi iyi tanıması nedeniyle anlattıkları kayda değerdi: Mısır’ın Amerika ile bağlantılı askerleri, uzun süre görevlerinde kalabiliyor. Ekonominin % 25’i ordunun elinde, % 15’i  İhvan_ı Müslimin- Müslüman Kardeşler örgütünün. Piramitleri yapan kadim halk Nubilere siyaset yapma yasağı var. Hıristiyan Kıptiler üzerinde ise büyük baskı mevcut olmasına rağmen Patrikhanenin isteğine uyup ilk on gün ayaklanmaya katılmıyorlar, tıpkı Müslüman Kardeşler gibi. Son beş yılda iki tür ekmek yiyor Mısır halkı, Has ekmek ve Halk ekmek. Özel kuruluşun bir adet Has ekmeğinin fiyatı işçi yevmiyesinin yarısı kadar olunca, devletin Halk ekmeği için kuyruktan geçilmiyor. Şiddetin ve ölümün mekanı haline geliyor kuyruklar. Mecazsız ekmek kavgası. Kahire’deki Mahalle-Tül-Kübra’da kurulu tekstil fabrikalarında çalışan mühendislerin aylığı sadece 46 dolar. 2008 yılında toplam 3000 grev hareketi var. 6 Nisan Hareketi bu grevleri kırmaya yönelik yapılmış. Selefiler ( Dün bir İtalyan aktivistini  kaçıran dini grup) ve silahlı İslam yayılıyor.

Suriye Marksist Birliği adına konuşan Somar Halil, daha ziyade Mısır üzerine konuştu:  Değişen sadece Mübarek dedi, rejim olduğu gibi kaldı. Tıpkı bir oyuncakla oynar gibi oynanıyor. Müslüman Kardeşler ordunun bildirisini kabul etti, artık Tahrir Meydananına çıkılmayacak emrini verdi. Zaten meydandan yükselen taleplerin hiçbir yerine getirilmedi.

Aydın Çubukçu konuşması sırasında sıfır noktasındaki insanlardan söz etti:  En alttaki üç milyon kişinin yaşadığı Mezarlık Mahallesi Tahrir’e gitmeyenler insanlardan oluşuyordu. Meydanı dolduran, işsizler, kadınlar ve gençlerin ağızlarında iki kelime vardı: Onur ve özgürlük.

Tunus, komşusu Mısır ve Cezayir’e göre etnik olarak daha homojen bir ülke. Yatırım sadece Akdeniz kıyısına yapıldığından, Siid i Ebu Seyit  denilen iç bölgeden göç oranı % 70.

Libya’da, Demokratikleşme adı altında Batı tarafından yapılan silahlı müdahalede Türkiye erketecilik yapıyor.

Suriye’de, 1963’den beri  OHAL ve sıkıyönetim var. Halk İktidardaki Baas Partisi ile Müslüman Kardeşler arasında sıkışmış kalmış. Ülkede İsrail korkusu sürdürülerek temel hak ve özgürlükler kısıtlanıyor.

Cezayir’de Amazagiler, Berberiler var. Ekonominin % 50 si devletin elinde. Kabile bölgesinde siyasi lobiler diğerlerine göre fazla.

Konuşmaların en yoğun ve uzun olduğu ülke olan Mısır’da bundan sonra ortaya çıkacak yeni rejim diğer ülkeleri de peşinden sürükleyecek gibi görünmektedir. Ayaklanma, isyan, devrim hareketlerin kontrol dışına çıkmasına izin vermeyen Batılı Beyaz Adam’ın demokratikleşmeden anladığı Türkiye modeli midir?

Aynı günün akşamı TRT Haber televizyonunda Güneydoğu seçimine ilişkin bir programda sadece iktidara yakın insanlar iktidarın diliyle konuştular ve yorum yaptılar. Bütün ülke insanlarının vergileriyle yayın yapan devlet televizyonunda böylesine anti demokratik ve diktatörce tavır bu soruya verilecek en iyi yanıt diye düşünüyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17/04/2011 by in Yazıları and tagged , , , , , .

Twitter’dan..

Hata: Twitter hesabının erkese açık olduğundan emin olun.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: