nükhet eren

…düşleyin siz de!, dedi, birkaç satırlık küçük düşler, uzun destanların kapısını açar…

Kitap Ne Yana Düşer, Fuar Ne Yana

Dilimizdeki Kitap kelimesinin Arapçada yazmak fiili olan ke-te-be kökünden gelip ‘’yazılmış olan şey’’ anlamına geldiğini ilk öğrendiğimde şaşırmıştım. Doğrusu kitabın, okumaya ilişkin ya da bilmeye ilişkin bir kökten geldiğini sanıyordum. Daha sonra bazı kitap fuarlarının adının Yazar Festivali ve Kitap Fuarı şeklinde olduğunu duyduğumda, bu anlamı çoktan benimsemiş olduğumdan hiç yadırgamadım.

Kasım ayının ilk haftasında TÜYAP İstanbul Kitap Fuarına, tıkanmış yolda saatlerce vakit harcadıktan sonra ulaşabilmiştim, tıpkı iki yıl önceki gibi. İçeride, kitaplar, yazarlar, editörler, yayıncılar sarı-beyaz ışıklarla, uğultulu seslerle, bilge bakışlarla, meraklı ve istekli okurlarla buluşunca,  koca salonları panayır alanı gibi neşeli ve umutlu görmeseydim, doğrusu bütün o yol eziyeti çekilmezdi.  Birkaç gün sonra gittiğim Basel Kitap Fuarından sonra söyleyebileceğim şeylerden biri şudur ki: Kitap Fuarları, yapıldıkları şehirlere benzerler. İstanbul Kitap Fuarı, şehir kadar büyük, karmaşık ve devingense, Basel Fuarı da Basel Şehri kadar dingin, oturmuş, düzenliydi. 

Fuar,  evinizden on-on beş dakikada ulaşabileceğiniz şehrin ortasındaki kongre merkezindeydi. İçeri girmek için bilet aldığınızda size geri verilen paranın içinde metal beş İsviçre Frangı üzerinde fuarın logosu ve buchbasel yazısını görmek gerçekten çok etkileyiciydi. Üst kata yayılmış olan yayınevlerinin stantları yanında söyleşiler için ayrılmış diyalog forumu, edebiyat forum, çocuk forumu gibi adların verildiği köşeler mevcuttu. Roche ve Novartis gibi iki büyük ilaç devinin bulunduğu, havaalanından üç ülkeye -Fransa, Almanya ve İsviçre- giriş yapılabilen, pek çok konuda müzesi bulunan, ünlü Basel Sanat Gösteri’sinin ev sahibi, mütevazı insanların yaşadığı bu şehirde, Türkiye’den gelmiş olanların da çok sayıda olduğunu bildiğimden Türkçe kitaplara da rastlayacağımı düşünüyordum. Birkaç yayınevinde karşıma çıkan Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Öykü Derlemesi, Ahmet Ümit ve Perihan Mağden kitaplarının Almanca çevirileri oldu. Arapçadan çeviri yapan Lisan adlı yayınevinin söyleşi konuğu Filistinli bir kadın yazardı.  Diğer dikkat çekici nokta ise İsviçre’nin yirmiden fazla yayınevinin İsviçre Bağımsız Yayıncıları adı altında birleşmeleri ve ortak bir stant açmalarıydı. Yayınlanmış binlerce kitabın olduğu bu dünyada ilk matbaalardan küçük bir örneğin eklenmesi unutulmamıştı ancak, gelecekte basılı kitapların yerini alacağı düşünülen elektronik kitap konusunda tek bir noktaya ya da değinmeye rastlamadığım sonradan aklıma geldi.

Uzun süre bakıp gözlerinizi alamadığınız kapak tasarımı, ortadan bir sayfasını açıp kokladığınızda burnunuza ulaşan kâğıt ve mürekkep kokusu, gece okurken yastığınızın altında kalıp kıvrılmış sayfası, arada atıştırdığınız portakalın sarı bir lekeyle bulanıklaştırdığı satırı ile bizim tanıdığımız, dostluk kurduğumuz, birlikte bütün duyguları yaşadığımız kitap hep var olacaktı. İnsana yakın duran bu kitapların dolup taştığı Kitap Fuarları da şehirden şehre, ülkeden ülkeye, dilden dile dünyadaki güneş gibi hiç batmadan sürüp gidecektir.

En iyisi şimdi bilgisayar ekranının başından kalkıp ya elimizde yarım kalmış bir romana doğru uzanmalı ya  kitaplığımızda henüz okumadığımız bir öykü kitabını rafından almalı ya da en sevdiğimiz şairin dizelerini tekrar okumak için öteki odaya doğru yürümeliyiz.

Konfüçyüs’ün sözü ile bitirirsek ‘’ Tanrım, bana kitap dolu bir ev ile çiçek dolu bir bahçe ver’’.

Reklamlar

One comment on “Kitap Ne Yana Düşer, Fuar Ne Yana

  1. Leon Madkins
    31/01/2011

    Beautiful garden with lots of flowers!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 31/12/2010 by in Yazıları and tagged , , .

Twitter’dan..

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

İletişim

nukheteren yahoo.com

Fotoğraflar..

%d blogcu bunu beğendi: